AXA
Twitter
Facebook

REZERWACJE

I INFORMACJE:

Infolinia codziennie

7.00-22.00

 

459 595 981

 

biuro@ototatry.pl

BIURO CZYNNE:

 

Poniedziałek - Piątek

9.00 - 17.00

Spyrkówka 7a

34-500 Zakopane

 

 

Instagram

Bacówka - szlakiem oscypka

 

 

Drewniany szałas stawiany na halach pasterskich służył głównie bacy i juhasom jako zastępczy dom na czas wypasu owiec. W miejscu tym przerabiano również mleko owcze na ser, bundz, serwatkę czy tez wedzone oscypki. Fundament bacówki stanowią duże kamienie na czterech rogach budynku tak zwane pecki. Zbudowane z drewna łączonego na zrąb, rzadko o ścianach płasko przyciosanych. Bacówki nakrywane najczęściej czterospadowym dachem pokrywane gontem, później najczęściej deskami, a w czasach obecnych również dachówką blachą lub eternitem.

 

Historia pasterstwa Tatrzańskiego powiązana jest ze wschodnimi Karpatami, ponieważ to właśnie z stamtąd na przełomie XIV i XV przywędrowały z Siedmiogrodu na Podhale przynosząc ze sobą plemiona Włochów. Ich folklor zdominował tutejszą kulturę mieszkańców, którzy przejęli od przybyszów także gospodarkę pasterska. Dzisiaj owce to chluba każdego górala, a oscypek jest przysmakiem, który gości na europejskich stołach.

 

Punkt widokowy na Litwince

 

Czarna Góra zwana Litwinką lub Litwińska Grapą ma wysokość 902 m.n.p.m. Widoki, które rozciągają się z tego miejsca są niepowtarzalne i obejmują: Babią Górę, Kotlinę Nowotarską Gorce, Pieniny oraz całą panoramę Tatr. Wyjątkowy w tym miejscu jest również Krzyż Milenijny, który góruje nad okolicą, robi on ogromne wrażenie. Wybudowany został w 2000 roku dla uczczenia 2 tysięcy lat chrześcijaństwa. Jest wysoki na 20 metrów i wzorowany na krzyżu na Giewoncie. Obok niego znajduje się zadaszony taras widokowy. Na szczycie znajduje się również kamienny obelisk ku czci polskich pilotów

Willa Czerwony Dwór  

 

 

mieści się w samym centrum Zakopanego przy ul. Kasprusie, która prowadzi w stronę Doliny Strążyskiej. Willa ta należy do jednej z piękniejszym oraz najważniejszych, znajdujących się na terenie Zakopanego.Wybudowana w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja, współpracownika Stanisława Witkiewicza dla Oktawii Lewandowskiej. Dom początkowo nosił nazwę ,,Władysławka,,. 1904 r. mieszkał w niej Artur Rubinstein. Okres pierwszej wojny światowej wille zamieszkiwał Stefan Żeromski wraz z synem Adamem, Warto wspomnieć, że w 1918 roku pisarz urzędował jako przewodniczący Organizacji Narodowej, później od 15 października do 12 listopada 1918 roku jako prezydent Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Dlatego też budynek nazywany był również „Zakopiańskim Belwederem”.  W 1907 roku właścicielką budynku została Irena z Łukowskich Goszczyńska. Wykonała ona remont domu, podczas którego dach pokryto czerwoną blachą i od tego czasu budynek nosi nazwę willa “Czerwony Dwór” od charakterystycznego czerwonego dachu.

 

Po II Wojnie Światowej budynek został przejęty i przekazany na cele oświatowe. W latach 1946-1947 było tu schronisko młodzieżowe, a następnie prewentorium Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z 

Krakowa i Państwowy Dom Dziecka dla chłopców. Od 1951 r. do 2016 r. w willi znajdowało się przedszkole, które od 1954 r. nosiło imię Karola Szymanowskiego. W roku 2016 decyzją władz miasta Zakopane willa „Czerwony Dwór” przeznaczona została na centrum kultury i mieści się w niej galeria sztuki. W 2018 został zrobiony remont budynkui gości ona znów lokalnych ludowych artystów, którzy mają tu swoje wystawy z zakresu malarstwa i rzeźby. Współcześnie można tutaj podziwiać między innymi tradycyjne malarstwo na szkle zakopiańskich twórców.

 

OtoTatry- logo
Facebook
Instagram
Język angielski

WYCIECZKA GÓRALSKA

szlakiem Janosika i oscypka

 

 

ZOBACZ / POZNAJ / ZASMAKUJ

 

Podhale to nie tylko Zakopane. Wycieczka objazdowa z przewodnikiem tatrzańskim to nasza propozycja poznania najpiękniejszych miejsc regionu, kultury oraz historii. Podczas tej 6 godzinnej wycieczki zobaczymy przepiękną panoramę Tatr z dwóch różnych punktów widokowych, będziemy mieli okazję posmakować i zobaczyć na własne oczy jak wytwarzane są tardycyjne sery i wyroby z mleka owczego: oscypek, bryndza, bundz, żentyca. Bacówka, na którą się udamy znajduje się w pięknym i malowniczym miejscu na szycie polany z której roztacza się widok na tatry.

 

Jednym z punktów wycieczki jest również miejsce, w którym odgrywane były sceny w filmie Janosik. Przełom Białki to unikatowy rezerwat przyrody na terenie którego mieści się Jaskinia Obłazowej, którą również będziemy mieli okazję zobaczyć. Podhale to obszar bogaty w ciekawe miejsca, a także kulturę i tradycję, o której posłuchamy będą w miejscu szczególnie ważnym jakim jest Czerwony Dwór. Miejsce to znajduje się w samym sercu Zakopanego. Piękno odrestaurowanych wnętrz, sztuki ludowej, mebli i rękodzieła sprawia, że historia Zakopanego oraz kultura góralska wydaje się jeszcze bardziej fascynująca.

Wycieczka Góralska

PROGRAM

(czas trwania wycieczki : 6 h)

 

1 ) Odbiór z okolic miejsca zakwaterowania (Zakopane i Kościelisko) - 9 - 10.00

 

2 ) Czerwony Dwór - duch i atmosfera dawnego Zakopanego - 10 - 11.00

 

3 ) Przejazd do kaplicy na Jaszczurówce (czas pobytu 15/20 min) - 11 - 11.30

 

4 ) Przełęcz nad Łapszanką  - panorama na całe Tatry 12 - 12.30

 

5 ) Przełom Białki - 13 - 14.00

 

6 ) Punkt widokowy na Litwince (czas około 20 minut) - 14 - 14.30

 

7 ) Bacówka w Bukowinie Tatrzańskiej z widokiem na Tatry - szlakiem oscypka       + degustacja  - 14.45 - 15.30

 

8 ) Powrót do Zakopanego oraz możliwość obiadokolacji w cenie 20 zł/ osoba       dorosła, 15 zł/ dziecko w restauracji Góralsko Izba (zupa + drugie danie)

Dorośli - 70zł

Dzieci do 10 lat- 60 zł

Dzieci do lat 3 - GRATIS

Wycieczka Góralska

szlakiem Janosika i oscypka

KUP ONLINE

Cena obejmuje

Przejazd klimatyzowanym autokarem lub busem

Przewodnika tatrzańskiego

Ubezpieczenie indywidualne

NNW + KL

Dlaczego wycieczka z OtoTatry?

Miłość do natury !

 

Każdy z nas kocha piękne widoki. Natura i potęga gór to jedne z piękniejszych połączeń, dlatego bez pośpiechu i bez skracania czasu realizujemy każdy punkt wycieczki.

Odbiór z okolic miejsca zakwaterowania i komfort jazdy 

 

Odbiór z najblizszego przystanku autobusowego w pobliżu miejsca zakwaterowania ( na terenie Zakopanego, Kościeliska ). Posiadamy samochody, busy, autokary w bardzo dobrym stanie technicznym, na bieżąco serwisowane i przygotowane do każdych warunków na drodze

Gwarancja uczciwości

 

Biuro wycieczek jednodniowych OtoTatry to legalnie działająca firma. Organizujemy wycieczki na terenie Polski jak i za granicą. Naszym priorytetem jest zadowolony Klient.