AXA
Twitter
Facebook

REZERWACJE

I INFORMACJE:

 

+48 665 665 676

 

biuro@ototatry.pl

BIURO CZYNNE:

 

Codziennie

9.00 - 20.00

 

Kościuszki 10

34-500 Zakopane

 

Instagram

Bacówka - szlakiem oscypka

 

 

Drewniany szałas stawiany na halach pasterskich służył głównie bacy i juhasom jako zastępczy dom na czas wypasu owiec. W miejscu tym przerabiano również mleko owcze na ser, bundz, serwatkę czy tez wedzone oscypki. Fundament bacówki stanowią duże kamienie na czterech rogach budynku tak zwane pecki. Zbudowane z drewna łączonego na zrąb, rzadko o ścianach płasko przyciosanych. Bacówki nakrywane najczęściej czterospadowym dachem pokrywane gontem, później najczęściej deskami, a w czasach obecnych również dachówką blachą lub eternitem.

 

Historia pasterstwa Tatrzańskiego powiązana jest ze wschodnimi Karpatami, ponieważ to właśnie z stamtąd na przełomie XIV i XV przywędrowały z Siedmiogrodu na Podhale przynosząc ze sobą plemiona Włochów. Ich folklor zdominował tutejszą kulturę mieszkańców, którzy przejęli od przybyszów także gospodarkę pasterska. Dzisiaj owce to chluba każdego górala, a oscypek jest przysmakiem, który gości na europejskich stołach.

 

Punkt widokowy na Litwince

 

Czarna Góra zwana Litwinką lub Litwińska Grapą ma wysokość 902 m.n.p.m. Widoki, które rozciągają się z tego miejsca są niepowtarzalne i obejmują: Babią Górę, Kotlinę Nowotarską Gorce, Pieniny oraz całą panoramę Tatr. Wyjątkowy w tym miejscu jest również Krzyż Milenijny, który góruje nad okolicą, robi on ogromne wrażenie. Wybudowany został w 2000 roku dla uczczenia 2 tysięcy lat chrześcijaństwa. Jest wysoki na 20 metrów i wzorowany na krzyżu na Giewoncie. Obok niego znajduje się zadaszony taras widokowy. Na szczycie znajduje się również kamienny obelisk ku czci polskich pilotów

Willa Czerwony Dwór  

 

 

mieści się w samym centrum Zakopanego przy ul. Kasprusie, która prowadzi w stronę Doliny Strążyskiej. Willa ta należy do jednej z piękniejszym oraz najważniejszych, znajdujących się na terenie Zakopanego.Wybudowana w latach 1901-1902 przez Wojciecha Roja, współpracownika Stanisława Witkiewicza dla Oktawii Lewandowskiej. Dom początkowo nosił nazwę ,,Władysławka,,. 1904 r. mieszkał w niej Artur Rubinstein. Okres pierwszej wojny światowej wille zamieszkiwał Stefan Żeromski wraz z synem Adamem, Warto wspomnieć, że w 1918 roku pisarz urzędował jako przewodniczący Organizacji Narodowej, później od 15 października do 12 listopada 1918 roku jako prezydent Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Dlatego też budynek nazywany był również „Zakopiańskim Belwederem”.  W 1907 roku właścicielką budynku została Irena z Łukowskich Goszczyńska. Wykonała ona remont domu, podczas którego dach pokryto czerwoną blachą i od tego czasu budynek nosi nazwę willa “Czerwony Dwór” od charakterystycznego czerwonego dachu.

 

Po II Wojnie Światowej budynek został przejęty i przekazany na cele oświatowe. W latach 1946-1947 było tu schronisko młodzieżowe, a następnie prewentorium Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z 

Krakowa i Państwowy Dom Dziecka dla chłopców. Od 1951 r. do 2016 r. w willi znajdowało się przedszkole, które od 1954 r. nosiło imię Karola Szymanowskiego. W roku 2016 decyzją władz miasta Zakopane willa „Czerwony Dwór” przeznaczona została na centrum kultury i mieści się w niej galeria sztuki. W 2018 został zrobiony remont budynkui gości ona znów lokalnych ludowych artystów, którzy mają tu swoje wystawy z zakresu malarstwa i rzeźby. Współcześnie można tutaj podziwiać między innymi tradycyjne malarstwo na szkle zakopiańskich twórców.

 

OtoTatry- logo
Facebook
Instagram
Język angielski

WYCIECZKA GÓRALSKA

szlakiem Janosika i oscypka

 

 

ZOBACZ / POZNAJ / ZASMAKUJ

 

Podhale to nie tylko Zakopane. Wycieczka objazdowa z przewodnikiem tatrzańskim to nasza propozycja poznania najpiękniejszych miejsc regionu, kultury oraz historii. Podczas tej 6 godzinnej wycieczki zobaczymy przepiękną panoramę Tatr z dwóch różnych punktów widokowych, będziemy mieli okazję posmakować i zobaczyć na własne oczy jak wytwarzane są tardycyjne sery i wyroby z mleka owczego: oscypek, bryndza, bundz, żentyca. Bacówka, na którą się udamy znajduje się w pięknym i malowniczym miejscu na szycie polany z której roztacza się widok na tatry.

 

Jednym z punktów wycieczki jest również miejsce, w którym odgrywane były sceny w filmie Janosik. Przełom Białki to unikatowy rezerwat przyrody na terenie którego mieści się Jaskinia Obłazowej, którą również będziemy mieli okazję zobaczyć. Podhale to obszar bogaty w ciekawe miejsca, a także kulturę i tradycję, o której posłuchamy będą w miejscu szczególnie ważnym jakim jest Czerwony Dwór. Miejsce to znajduje się w samym sercu Zakopanego. Piękno odrestaurowanych wnętrz, sztuki ludowej, mebli i rękodzieła sprawia, że historia Zakopanego oraz kultura góralska wydaje się jeszcze bardziej fascynująca.

Wycieczka Góralska

PROGRAM

(czas trwania wycieczki : 6 h)

 

1 ) Odbiór z okolic miejsca zakwaterowania (Zakopane i Kościelisko) - 9 - 10.00

 

2 ) Czerwony Dwór - duch i atmosfera dawnego Zakopanego - 10 - 11.00

 

3 ) Przejazd do kaplicy na Jaszczurówce (czas pobytu 15/20 min) - 11 - 11.30

 

4 ) Przełęcz nad Łapszanką  - panorama na całe Tatry 12 - 12.30

 

5 ) Przełom Białki - 13 - 14.00

 

6 ) Punkt widokowy na Litwince (czas około 20 minut) - 14 - 14.30

 

7 ) Bacówka w Bukowinie Tatrzańskiej z widokiem na Tatry - szlakiem oscypka       + degustacja  - 14.45 - 15.30

 

8 ) Powrót do Zakopanego oraz możliwość obiadokolacji w cenie 20 zł/ osoba       dorosła, 15 zł/ dziecko w restauracji Góralsko Izba (zupa + drugie danie)

Dorośli - 70zł

Dzieci do 10 lat- 60 zł

Dzieci do lat 3 - GRATIS

Wycieczka Góralska

szlakiem Janosika i oscypka

KUP ONLINE

Cena obejmuje

Przejazd klimatyzowanym autokarem lub busem

Przewodnika tatrzańskiego

Ubezpieczenie indywidualne

NNW + KL

Dlaczego wycieczka z OtoTatry?

Miłość do natury !

 

Każdy z nas kocha piękne widoki. Natura i potęga gór to jedne z piękniejszych połączeń, dlatego bez pośpiechu i bez skracania czasu realizujemy każdy punkt wycieczki.

Odbiór z okolic miejsca zakwaterowania i komfort jazdy 

 

Odbiór z najblizszego przystanku autobusowego w pobliżu miejsca zakwaterowania ( na terenie Zakopanego, Kościeliska ). Posiadamy samochody, busy, autokary w bardzo dobrym stanie technicznym, na bieżąco serwisowane i przygotowane do każdych warunków na drodze

Gwarancja uczciwości

 

Biuro wycieczek jednodniowych OtoTatry to legalnie działająca firma. Organizujemy wycieczki na terenie Polski jak i za granicą. Naszym priorytetem jest zadowolony Klient.

Rezerwacja bez ryzyka 

 

W przypadku warunków pogodowych, które uniemożliwiają wyjazd i udział w wycieczce, biuro zwraca pieniądze za zakupione bilety ONLINE.

Nie ma drugiej takiej ! 

 

Wycieczka objazdowa z przewodnikiem tatrzańskim to nasz autorski program. Chcąc zobaczyć wyjątkowe miejsca Podhala, poznać kulturę regionu, spróbować prawdziwych wyrobów z mleka owczego, posłuchać ciekawych opowieści wystarczy zarezerwować wycieczkę z OtoTatry.

 

Przełom Białki

 

Przełom Białki pod Krempachami znajduje się w miejscu gdzie rzeka Białka przeciska się pomiedzy skałami wapiennymi Pienińskiego Pasa Skałkowego, na krańcach zachodniej czesci polskiego Spiszu. Tworzą go dwie wielkie skały Obłazowa (670 m n.p.m.) i Kramnica (683 m n.p.m.), które wznoszą się po pzeciwnych stronach rzeki.REzerwat ten, któego powierzchnia to 8,51 ha został utowrzony w 1959 r. Rezerwat ten został utowrzonyw  celu ochrony orzełomu rzeki Białka , roslinnosci naskalne i reliktowaego drzewostanu sosnowego.Na niedużym obszarze rezerwatu występuje ponad 400 gatunków roślin, w tym 20 chronionych.  W Jaskini w Obrazowej odkryto cenne znaleziska paleontologiczne i archeologiczne, m.in. rzeźbiony bumerang z ciosu mamuta datowany na 18000 lat p.n.e..To rownież obowiązkowy punkt na mapie podróży każdego fana słowackiego zbójnika. To tutaj nakręcono niektóre sceny z "Janosika", a także z filmów takich jak: "Trzecia granica" czy "Karol. Człowiek, który został papieżem". 

 

 

Przełęcz nad Łapszanką

 

 

Przełęcz ta znajduje się na Pogórzu Spiskim na wysokości 943 m n.p.m. Jest ona malowniczym miejscem w granicznym grzbiecie Magury Spiskiej, ponad doliną Łapszanki. W poblizu przełęczy nad Łapszanką biegnie granica polsko- słowacka natomiast na szczycie stoi malownicza, góralska kapliczka loretańska, przy której stoi krzyż upamietniajacy tragiczna smieć młodego gospodarza , który dzwoniąć na zbliżającą sie burze został rażony piorunem. Z miejsca tego roporsciera się wyjątkowa panorama poprzez dolinę Osturni na zalesiony grzbiet Magury Spiskiej a za nim w pełnej okazałosci Tatry Bielskie a za nimi Tatry Wysokie (poskie i słowackie), a w kierunku zachodnim Tatry Zachodnie.

Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce

 

Kaplicę pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego fundacji rodziny Uznańskich projektował pisarz, malarz, historyk sztuki - Stanisław Witkiewicz. Budowa kaplicy rozpoczęła się w 1904 roku, a zakończyła w 1906r. Przy realizacji projektu współpracowali: inż. Blacha i miejscowi górale, mistrzowie siekiery i dłuta. 

 

Kaplica zbudowana w stylu zakopiańskim. Świątynia o konstrukcji zrębowej opiera się na wysokiej, kamiennej podmurówce. Z przodu posiada arkadowe podcienie. Dach kryty gontem, na którym umieszczono niewielką wieżyczkę, gdzie znajduje się dzwon. Wnętrze składa się z prostokątnie zamkniętego prezbiterium oraz jednej nawy. Ołtarz główny w kaplicy konstrukcją przypomina chatę góralską. Po obu stronach ołtarza są dwa kolorowe witraże z herbami Polski i Litwy, wykonane według projektu Stanisława Witkiewicza. Kaplica w Jaszczurówce to jeden z najpiękniejszych pomników sztuki i stylu zakopiańskiego w Polsce.

 

Kaplica w latach 50-tych XX wieku wyposażona została w dwa ołtarze boczne: Matki Bożej i św. Józefa. Stacje drogi krzyżowej namalował na szkle Jan Jachimiak, a miejscowi górale wyrzeźbili w drewnie dębowym wiszący żyrandol. W trudnych latach dla kościoła w Polsce (1977-1983) ks. Jan Kowalik, proboszcz parafii na Olczy podjął trud zbierania ofiar, by przeprowadzić remont walącej się kaplicy. Dzięki jego wysiłkom ten cenny zabytek został uratowany. Od roku 1984 kaplica znajduje się pod opieką Księży Marianów z parafii na Cyrhli. W jej podziemiach corocznie organizowane są wystawy sztuki ludowej.