Spływ Dunajcem to świetny sposób na zapoznanie się z największymi atrakcjami Pienińskiego Parku Narodowego. Wyruszając z przystani flisaków w Kątach (Sromowce Wyżne), zobaczymy m.in. Marcelową Górę, która jest wyłączona ze zwiedzania i nie prowadzi na nią żaden szlak turystyczny. Przepłyniemy jednym z dwóch oddzielnych koryt Dunajca, tworzących pośrodku dwukilometrową wyspę i zobaczymy Góry Aksamitki, w których miał się ukrywać legendarny Janosik.
Następnie nurt rzeki poprowadzi nas obok Czerwonego Klasztoru i zobaczymy perłę Pienin, czyli Trzy Korony. Tutaj właśnie zaczyna się Przełom, na który składa się 7 pętli i wspaniałe, ciągnące się wzdłuż monumentalne wzniesienia wapienne, których wysokość sięga nawet 300 metrów. Widok ten zapiera dech w piersiach, trzeba jednak zobaczyć to na własne oczy, aby zrozumieć, jak niezwykle to wszystko się prezentuje.
Nurt rzeki z reguły jest spokojny, jedynie miejscami przyspiesza swój bieg, aby znowu zwolnić. Specjalne tratwy złożone z pięciu czółen gwarantują pełne bezpieczeństwo zarówno w czasie spokojnego, jak i bardziej emocjonującego rejsu, kiedy nurt zwiększa swoją prędkość.
Spływ Dunajcem to wyjątkowy sposób, na zobaczenie prawdziwego cudu natury, jakim jest Przełom Dunajca. A to wszystko w towarzystwie flisaków, którzy opowiedzą nam najciekawsze historie i anegdoty związane z Przełomem wraz z lokalnymi legendami, na jego temat. Możesz wyruszyć na tę wyjątkową wycieczkę prosto z Zakopanego razem z OtoTatry!
Zapraszamy na wspaniałą podróż Dunajcem po najpiękniejszym regionie Polski i Słowacji!
Pieniny są pasmem górskim, stanowiącym część Karpat, leżącym na terenie Polski i Słowacji. To, co czyni je wyjątkowymi to nie tylko Przełom Dunajca, ale także piękna i bardzo bogata flora i fauna. Miejsce to jest pod ścisłą ochroną przyrodniczą. Obecnie trwają konsultacje społeczne w sprawie wpisania Przełomu Dunajca na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zobacz najczęściej zadawane pytania
1. Ile wynosi czas trwania spływu?
Góralski spływ Dunajcem trwa do 2 godzin.
Polski spływ Przełomem Dunajca trwa ponad 2 godziny.
Długość trasy Spływu Dunajcem zależy od wariantu wycieczki. Polski spływ Przełomem Dunajca liczy 15 kilometrów, natomiast Góralski spływ Dunajcem jak i Spływ OtoTatry (Słowacja) ma długość 11 kilometrów. Niezależnie od długości, obie trasy spływu są równie malownicze i atrakcyjne.
W wariancie obejmującym Polski spływ Przełomem Dunajca początek spływu ma miejsce w Sromowcach Wyżne, a kończy się w Szczawnicy. Góralski Spływ Dunajcem jak i OtoTatry zaczyna się od przystani tratw Majere, a kończy w Leśnicy.
Zakopane od Pienińskiego Parku Narodowego dzieli jedynie ok. 50 kilometrów. Dlatego warto wykorzystać pobyt w Tatrach, na przeżycie wspaniałej przygody, jaką jest spływ Przełomem Dunajca. OtoTatry oferują wycieczki jednodniowe, które pozwolą przeżyć niezapomniany spływ góralski w jednym z najpiękniejszych miejsc w Europie. Zapewniamy transport do Niedzicy i do przystani flisackiej oraz z powrotem do Zakopanego.
Oprócz tego w czasie wolnym można zwiedzić ciekawe miejsca, takie jak np.:
Pieniński Przełom Dunajca to niezwykłe miejsce, które zachwyca malowniczymi widokami i wyjątkowym zjawiskiem. Dunajec odwraca bowiem w części Przełomu swój nurt o 180 stopni, płynąc przez pewien czas w odwrotnym kierunku do morza, aby w końcu zawrócić z powrotem. Tego typu zjawisko występuje jeszcze tylko w jednym miejscu na świecie. Jeśli dodamy do tego majestatyczne widoki, to nie trudno uwierzyć, że spływ Dunajcem uznawany jest za jedną z największych atrakcji nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na całym świecie.
Spływ Przełomem Dunajca to przygoda, której warto doświadczyć. Turyści z całego świata przyjeżdżają zobaczyć ten wyjątkowy cud natury. Co ważne, można to zrobić w trakcie pobytu w Zakopanem. Wystarczy skorzystać z wycieczki Oto Tatry Spływ Dunajcem!
Góralski spływ Dunajcem z Zakopanego organizowany przez OtoTatry to pełna wrażeń około 9 – godzinna wycieczka. Wyjazd z Zakopanego ma miejsce we wczesnych godzinach porannych. Przy wcześniejszym ustaleniu istnieje możliwość zebrania turystów z miejsca ich zakwaterowania.
Warto przy tym mieć na uwadze, że sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. I jeśli chcemy zobaczyć pieniński cud natury, płynąc zakolami Dunajca, musimy zaplanować wycieczkę w tym właśnie okresie.
Co ciekawe, zupełnie inaczej wygląda Przełom Pieniński latem, a inaczej jesienią, kiedy kolorowe liście pokrywają drzewa rosnące wzdłuż całej trasy. Oba widoki są spektakularne, dlatego prawdziwi pasjonaci pięknych krajobrazów, powinni wziąć udział w spływie przynajmniej dwa razy, na początku lub w środku i pod koniec sezonu flisackiego.
Długość trasy spływu zależy od wybranego wariantu wycieczki (słowacki lub polski):
Na ostateczny czas trwania spływu wpływa kilka czynników, takich jak np. pogoda czy stan wody, dlatego może się on wydłużyć do 3 godzin. Sama podróż jest wyjątkowa nie tylko ze względu na wspaniałe widoki i odwrotny nurt rzeki, ale także ze względu na znaczną różnicę poziomów, która wynosi aż 36 metrów.
Wspaniałą pamiątką z podróży wartkim nurtem Dunajca, są zdjęcia ze spływu, które można zamówić u flisaka (sternika tratwy). Koszt takiego zdjęcia to zaledwie ok. 10 zł. Pamiętajmy o tym, że zdjęcie trzeba zamówić jeszcze na przystani flisackiej, przed rozpoczęciem spływu. Gotową fotkę otrzymamy po zakończeniu podróży i zejściu z tratwy.
Codziennie: 9.00 - 20.00 / ul. Kościuszki 10, Zakopane / tel. +48 665 665 676 / biuro@ototatry.pl
○ Dorośli - 140 zł
○ Dzieci do 10 lat - 100 zł
○ Dorośli - 100 zł
○ Dzieci do 10 lat - 80 zł
○ Dorośli - 120 zł
○ Dzieci do 10 lat - 100 zł
Pieniny są pasmem górskim, stanowiącym część Karpat, leżącym na terenie Polski i Słowacji. To, co czyni je wyjątkowymi to nie tylko Przełom Dunajca, ale także piękna i bardzo bogata flora i fauna. Miejsce to jest pod ścisłą ochroną przyrodniczą. Obecnie trwają konsultacje społeczne w sprawie wpisania Przełomu Dunajca na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
BIURO CZYNNE:
Codziennie
9.00 - 20.00
ul. Kościuszki 10
34-500 Zakopane